fbpx

Jozefo Haidno oratorija PASAULIO SUTVĖRIMAS

2023 m. Vasario 1 d. 18:30 val. Vilniaus miesto rotušė (Didžioji g. 31,  Vilnius)
Vasario 1 d. 18.30 val. kviečiame į išskirtinę PREMJERĄ, dedikuojamą Vilniaus 700 metų jubiliejui – Jozefo Haidno oratoriją PASAULIO SUTVĖRIMAS.
Dalyvauja: Vilniaus miesto savivaldybės choras „Jauna muzika“ ir Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, jungtinė pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų grupė.
Operos solistai: Lina Dambrauskaitė (sopranas), Edgaras Davidovičius (tenoras), Tadas Girininkas (bosas).
Dirigentas – Modestas Barkauskas.
Tikimės, kad daugiau kaip prieš 200 metų Vilniaus rotušėje skambėjęs ir vėl naujai užgimęs J. Haidno kūrinys, taps prasminga tradicija ir Rotušėje skambės kiekvienais metais, minint Vilniaus gimtadienį!
Trijų dalių oratorija PASAULIO SUTVĖRIMAS – vienas pirmųjų oratorinio žanro veikalų, atliktų Lietuvoje.
Pirmąjį J. Haidno oratorijos „Pasaulio sutvėrimas“ atlikimą 1809 metais organizavo medicinos mokslų daktaras vokietis J. Frankas, ypač daug nuveikęs Vilniaus socialinio gyvenimo, kultūros ir universiteto labui. Beje, oratorija pirmą kartą nuskambėjo Vilniuje, o tik vėliau atlikta Vienoje. Įdomu pažymėti, kad abiejose premjerose pagrindinę soprano partiją atliko to meto garsenybė, žavioji daktaro J. Franko žmona Kristina Gerardi (sopranas).
Oratorija „Pasaulio sukūrimas“ (1798) parašyta bibliniu siužetu pagal Dž. Miltono poemą „Prarastasis rojus“.
Muzikologai šią oratoriją, pagal muzikinę brandą nenusileidžiančią garsiesiems J. Haidno „Metų laikams“, apibūdina lygindami ją su „garsų tapyba“: klausytojas gali išgirsti ir riaumojančius liūtus, ir suokiančią lakštingalą, taip pat pajausti įtaigų „nušvitimą“, kai Viešpats taria „tebūnie šviesa“ ir šiuos žodžius įtaigiai perteikia visas orkestras su choru…
Oratorijos kūrimo laikotarpiu J. Haidnas buvo labai pamaldus, taigi, dažnai kreipdavosi į Aukščiausiąjį, prašydamas stiprybės ir jėgų kūriniui užbaigti. Manoma, kad šis sumanymas jam gimė išgirdus Hendelio oratorijas apsilankymo Anglijoje metu. Tačiau kompozitorius, palinkęs virš rankraščio religingumo nušviestu veidu, matyt, skirtingai negu baroko meistrai, nevengė švelniai nusišypsoti. „Pasaulio sutvėrimas“ yra toks pat šviesus bei „haidniškai“ lengvas, kaip ir kiti kūrėjo opusai.
Choras „Jauna muzika“ yra giedojęs šios oratorijos choro partiją Jeruzalėje bei Tel Avive su geriausiomis Izraelio muzikinėmis pajėgomis, o Šv. Kristoforo kameriniam orkestrui Haidno muzika yra pagrindinis repertuaras.
Vilniaus miesto savivaldybės choras „Jauna muzika“ – vienas ryškiausių ir pajėgiausių vokalinių kolektyvų Lietuvoje, įkurtas 1989 m. Nuo 1992 m. choro meno vadovas ir dirigentas – kompozitorius Vaclovas Augustinas.
Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kamerinis orkestras (meno vadovas ir vyr. dirigentas – Modestas Barkauskas, garbės dirigentas Donatas Katkus) – kolektyvas, garsėjantis universalumu, profesionalumu, menine vaizduote. Orkestras – laukiamas svečias ne tik Lietuvos, bet ir užsienio šalių prestižinėse koncertų salėse.
%d bloggers like this: