fbpx

MAESTRO DONATUI KATKUI 75-eri!

2017 m. rugsėjo 30 d., šeštadienį, 17 val.

Kauno valstybinėje filharmonijoje (E. Ožeškienės g. 12, Kaunas)

MAESTRO DONATO JUOZO KATKAUS 75-mečio KONCERTAS!

ŠV. KRISTOFORO KAMERINIS ORKESTRAS

Meno vadovas ir dirigentas Donatas Katkus

Solistas LIUDAS MOCKŪNAS (saksofonas)

Programa:

Dmitrij Šostakovič (1906–1975) – Kamerinė simfonija op. 110

Piotr Čaikovskij (1840–1893) – Serenada styginių orkestrui C-dur, op. 48

Osvaldas Balakauskas (1937) – „Polilogas“

 

Donatas Katkus – puikiai kiekvienam žinomas altininkas, dirigentas, muzikologas, pedagogas, televizijos konkursų žiuri narys. Jis – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius, Vilniaus styginių kvarteto įsteigėjas, Šv. Kristoforo kamerinio orkestro įkūrėjas, žmogus, neieškantis žodžio kišenėje, ir turintis tvirtą nuomonę. Garbusis Maestro yra parengęs ir skaitęs keturis pedagoginius kursus „Įvadas į muzikos semiotiką“, „Muzikos istorija kitų menų kontekste“, „Muzikos interpretacijos teorija ir visuotinė atlikimo istorija“, „Sąmoningumas muzikos atlikėjo saviruošoje“, parašęs knygas „Lietuvos kvartetas“, „Muzikos atlikimas“, išleista pokalbių su juo knyga „Lietuva išėjo iš mados“. Už nuopelnus Lietuvos kultūrai D. Katkus yra apdovanotas Lietuvos kultūros ir meno premija, Lietuvos Nacionaline kultūros ir meno premija, Gedimino ordino Karininko kryžiumi, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro kryžiumi, Kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“ bei Lietuvos kompozitorių sąjungos Čiurlionio premija.
P. Čaikovskio Serenada styginių orkestrui parašyta 1880 m. rudenį ir dedikuota violončelininkui Karlui Albrechtui. Pasirinktas žanras būdingas XVIII a. muzikavimo tradicijai, net pats kūrėjas yra pasakęs, kad šį kūrinį įkvėpė Wolfgango Amadeuso Mozarto muzika, o savo forma jis yra tarpinis variantas tarp siuitos ir simfonijos.
D. Šostakovičiaus „Kamerinė simfonija“ – ko gero dažniausiai atliekamas šio kompozitoriaus kūrinys. Originali jo versija – aštuntasis D. Šostakovičiaus styginių kvartetas, vienintelis kompozitoriaus kūrinys, sukurtas jam būnant užsienyje. Gavęs sutikimą iš kompozitoriaus tuometinis Maskvos kamerinio orkestro vadovas Rudolfas Baršajus kvartetą perdarė orkestro sudėčiai ir atliko jį su savo orkestru. Kompozitoriui ši versija patiko ir buvo įtraukta į D. Šostakovičiaus kūrinių sąrašą kaip Op. 110a. Kūrinyje galima išgirsti bemaž dvidešimt cituojamų paties autoriaus temų, o kompozitoriaus garsinė monograma – DSCH motyvas – tarsi kiaurai perskrodžia visą partitūrą.
Osvaldas Balakauskas – vienas iš nedaugelio šiuolaikinių Lietuvos kompozitorių, ambicingai plėtojančių originalią muzikos komponavimo sistemą. Jo kompozicinei technikai būdingos dvi kryptys: iš vienos pusės technika plėtojama per specifinį serializmą, iš kitos – per naująją diatoniką.
Solo partiją O. Balakausko kūrinyje grosiantis Liudas Mockūnas – saksofonininkas ir kompozitorius, kurio vardas tarsi savaime garantuoja meistrišką atlikimą. Įsigilinęs į garso prigimtį bei obertonų galimybes, jis sukūrė individualų grojimo pučiamaisiais stilių, atsiribojantį nuo stilistinių dogmų, prisodrintą multifoninių technikų, ekspresyvių garsinių iškrovų ir perpūtimų, neįprastų garsinių efektų.

Bilietus galite įsigyti čia.