BEGALINIS SKRYDIS

2022 m. vasario 16 d., trečiadienis, 19.00
Filharmonijos Didžiojoje salėje, Vilnius
Organizatorius:

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Bilietai čia

Valstybės atkūrimo dienai vieni iškiliausių Lietuvos muzikinių kolektyvų, vadovaujami ir diriguojami maestro Modesto Barkausko ir Vaclovo Augustino, parengė vien lietuviškos muzikos programą. Koncerte skamba atlikėjų bei publikos pamėgti ir gerai įvertinti orkestriniai ir choriniai kūriniai. Jų turinio spektras itin platus, siekiantis ir sakralinės muzikos lauką. Kaip tik Vasario 16-ąją Nacionalines premijas atsiima jų laureatai, tarp kurių – choro dirigentas ir kompozitorius Vytautas Miškinis. Šio kūrėjo ir M. K. Čiurlionio premijos laureato Donato Zakaro kūryba koncerte atskleis lietuviškos sakralinės muzikos turtingumą ir svarbą.

Kitokį – žemiškąjį – pradą, nors ir kalbėdamas apie rojų, akcentuoja Nacionalinės premijos laureatas Algirdas Martinaitis, apie naują kūrinio „Rojaus paukščiai“ versiją sakęs: „Dabartinėje „Rojaus paukščių“ muzikoje atsirado daugiau ritminio judesio, orkestro linijų, „margaplunksniškumo“, kurio rojuje niekada nebus per daug. Ir klausytojai juk laukia „pamaloninimo“ garsais, o gal net ir vyliaus?“

Greta rojaus metaforos skamba skausmingas išsisakymas apie asmeninius, muzikų bendruomenės išgyvenimus ir netektis. 2020 m. Amžinybėn iškeliavusio Fausto Latėno kūrinys „Šviesiam atminimui“ – bene populiariausias autoriaus kamerinis opusas, skirtas „šviesiam atminimui visų artimų žmonių, kurių nebėra šiame gyvenime“. Kupiną šviesos kontrastą jam sudarys jaunatviška, žaisminga Vyriausybės premijos laureato Arvydo Malcio orkestrinė drobė, kurios solistė – ryški jaunosios kartos violončelininkė, Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos auklėtinė, tarptautinių konkursų dalyvė ir laureatė Rugilė Juknevičiūtė, puikiai pasirodžiusi pernai vykusiame koncerte „Cellissimo“ su Klaipėdos kameriniu orkestru, diriguojamu maestro David Geringo.

Svarbus šventinio lietuviškos muzikos vakaro akcentas – specialiai Vasario 16-osios koncertui sukurto Vaclovo Augustino kūrinio „Begalinis skrydis“ pasaulinė premjera. Kūrinys parašytas pagal Artūro Valionio mini poemą „Geležies įtaka labai maža“, skirtą Dariaus ir Girėno skrydžiui. Kompozitorių nuo vaikystės jaudino tragiška Dariaus ir Girėno skrydžio istorija, tad pagaliau idėja muzikoje įamžinti šiuos didvyrius buvo įgyvendinta. Kūrinyje taip pat panaudota žemaičių daina „Oi, eisiu eisiu“ bei Gražinos Sviderskytės knygos „Lituanica. Nematoma pusė“ dokumentų fragmentai.

Atlikėjai
ŠV. KRISTOFORO KAMERINIS ORKESTRAS
(meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Barkauskas)
Choras JAUNA MUZIKA
(meno vadovas ir dirigentas Vaclovas Augustinas)
RUGILĖ JUKNEVIČIŪTĖ (violončelė)
Skaitovas aktorius GIEDRIUS ARBAČIAUSKAS
Dirigentas MODESTAS BARKAUSKAS
Programa

ALGIRDAS MARTINAITIS – „Rojaus paukščiai“ (versija styginių orkestrui)
FAUSTAS LATĖNAS – Styginių kvartetas Nr. 2 „Šviesiam atminimui“ (versija styginių orkestrui)
ARVYDAS MALCYS – „Izabelės sapnas“ violončelei ir styginių orkestrui
VYTAUTAS MIŠKINIS – „O salutaris hostia“ mišriam chorui
VACLOVAS AUGUSTINAS – „Begalinis skrydis“ (pagal Artūro Valionio poemą „Geležies įtaka labai maža“) mišriam chorui ir styginių orkestrui (premjera, 2021)
DONATAS ZAKARAS – „Gloria Patri“ mišriam chorui iš „Magnificat“

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Bilietų kainos

10, 15, 20 Eur

%d bloggers like this: